KONSPEKT LEKCJI BIOLOGII:
Nauczyciel: Katarzyna Sobecka
Szkoła: Gimnazjum im. por. Józefa Czumy w Celestynowie
Klasa: I gimnazjum
Data: 11.05.2010 rok
Przedmiot: Biologia
Dział programowy: Antropologia, anatomia człowieka
Temat: Budowa i funkcje szkieletu osiowego.
Liczba godzin: 1 godzina
Cele zajęć:
o Wiadomości- Uczeń:
Nazywa odcinki kręgosłupa
Zna części szkieletu osiowego
Wie z jakich elementów składa się czaszka
Określa budowę klatki piersiowej
Zna schorzenia kręgosłupa: kifoza, lordoza, skolioza
o Umiejętności- Uczeń:
Uczeń potrafi wskazać na modelu poszczególne kości czaszki
Określa zależność między kształtem kości a jej funkcją
Zna funkcje klatki piersiowej
o Postawy i zachowania ucznia:
Utrzymanie prawidłowej postawy ciała
Postawa chodzenia, noszenia
Postawa stania
Postawa dźwigania
Plecaki, torby, walizki
o Podstawa programowa:
Układ ruchu. Uczeń:
1) wykazuje działanie kości w prawidłowym funkcjonowaniu układu ruchu;
2) wymienia i rozpoznaje (na schemacie, rysunku, modelu, według opisu itd.) elementy szkieletu osiowego
3) przedstawia funkcje kości szkieletu osiowego i wskazuje cechy budowy fizycznej i chemicznej umożliwiające ich pełnienie;
4) przedstawia znaczenie aktywności fizycznej dla prawidłowego funkcjonowania układu ruchu i gęstości masy kostnej oraz określa czynniki wpływające na prawidłowy rozwój postawy ciała.
o Metody pracy: Wykład. Metoda kierowania samodzielną pracą uczniów. Obserwacje uczniów – praca w grupach. Praca z podręcznikiem
o Formy pracy: praca zespołowa (lider)
o Środki dydaktyczne: Podręcznik Biologii do klasa I gimnazjum wyd. Nowa Era, Plansze dydaktyczne, Atlas Anatomii Człowieka, model szkieletu
Przebieg lekcji:
o Faza wprowadzająca:
Sprawdzenie listy uczniów: 5 minut
Sprawdzenie pracy domowej
Sprawy organizacyjne: zapowiedź sprawdzianu
Przypomnienie materiału z poprzedniej lekcji
o Faza realizacyjna:
Podanie tematu, przebiegu i celów lekcji
Przedstawienie uczniom materiału na temat szkieletu osiowego (krótki wykład ok. 10 minut)
Podział uczniów na 3 grupy: Uczniowie pracują w 6 osobowych grupach zadaniowych. Podczas pracy mogą korzystać z plansz dydaktycznych, atlasów anatomicznych, podręcznika oraz schematów szkieletu osiowego człowieka
o Faza podsumowująca:
Podsumowanie przez nauczyciela i uczniów tematu lekcji
Zadanie pracy domowej
Załączniki:
o Zadania dla grup:
Grupa 1:
Jakie wyróżniamy kości w budowie czaszki i jak je dzielimy?
Określ funkcje mózgoczaszki i trzewioczaszki.
Na szkielecie pokazowym wskaż kości czaszki i podaj ich nazwy.
Grupa 2:
Wskaż na szkielecie pokazowym nazwy odcinków kręgosłupa.
Opisz budowę dźwigacza i obrotnika.
Wymień i krótko omów rodzaje skrzywień kręgosłupa.
Grupa 3:
Określ funkcje klatki pieściwej.
Jakie kości tworzą klatkę piersiową?
Na szkielecie wskaż poszczególne żebra i podaj ich nazwy.
Po 15 minutach liderzy poszczególnych grup charakteryzują części szkieletu osiowego, wskazując kości na modeli szkieletu. W trakcie wypowiedzi lidera grupy, pozostali uczniowie zapisują w swoich zeszytach podane przez kolegę informacje.
o Plansze dydaktyczne szkieletu człowieka: ( w załączniku)