sobota, 29 maja 2010

KONSPEKT

href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CKasia%5CUSTAWI%7E1%5CTemp%5Cmsohtmlclip1%5C01%5Cclip_filelist.xml">

KONSPEKT LEKCJI BIOLOGII:

Nauczyciel: Katarzyna Sobecka

Szkoła: Gimnazjum im. por. Józefa Czumy w Celestynowie

Klasa: I gimnazjum

Data: 11.05.2010 rok

Przedmiot: Biologia

Dział programowy: Antropologia, anatomia człowieka

Temat: Budowa i funkcje szkieletu osiowego.

Liczba godzin: 1 godzina

Cele zajęć:

o Wiadomości- Uczeń:

Nazywa odcinki kręgosłupa

Zna części szkieletu osiowego

Wie z jakich elementów składa się czaszka

Określa budowę klatki piersiowej

Zna schorzenia kręgosłupa: kifoza, lordoza, skolioza

o Umiejętności- Uczeń:

Uczeń potrafi wskazać na modelu poszczególne kości czaszki

Określa zależność między kształtem kości a jej funkcją

Zna funkcje klatki piersiowej

o Postawy i zachowania ucznia:

Utrzymanie prawidłowej postawy ciała

Postawa chodzenia, noszenia

Postawa stania

Postawa dźwigania

Plecaki, torby, walizki

o Podstawa programowa:

Układ ruchu. Uczeń:

1) wykazuje działanie kości w prawidłowym funkcjonowaniu układu ruchu;

2) wymienia i rozpoznaje (na schemacie, rysunku, modelu, według opisu itd.) elementy szkieletu osiowego

3) przedstawia funkcje kości szkieletu osiowego i wskazuje cechy budowy fizycznej i chemicznej umożliwiające ich pełnienie;

4) przedstawia znaczenie aktywności fizycznej dla prawidłowego funkcjonowania układu ruchu i gęstości masy kostnej oraz określa czynniki wpływające na prawidłowy rozwój postawy ciała.

o Metody pracy: Wykład. Metoda kierowania samodzielną pracą uczniów. Obserwacje uczniów – praca w grupach. Praca z podręcznikiem

o Formy pracy: praca zespołowa (lider)

o Środki dydaktyczne: Podręcznik Biologii do klasa I gimnazjum wyd. Nowa Era, Plansze dydaktyczne, Atlas Anatomii Człowieka, model szkieletu

Przebieg lekcji:

o Faza wprowadzająca:


Sprawdzenie listy uczniów: 5 minut

Sprawdzenie pracy domowej

Sprawy organizacyjne: zapowiedź sprawdzianu

Przypomnienie materiału z poprzedniej lekcji

o Faza realizacyjna:

Podanie tematu, przebiegu i celów lekcji

Przedstawienie uczniom materiału na temat szkieletu osiowego (krótki wykład ok. 10 minut)

Podział uczniów na 3 grupy: Uczniowie pracują w 6 osobowych grupach zadaniowych. Podczas pracy mogą korzystać z plansz dydaktycznych, atlasów anatomicznych, podręcznika oraz schematów szkieletu osiowego człowieka

o Faza podsumowująca:

Podsumowanie przez nauczyciela i uczniów tematu lekcji

Zadanie pracy domowej

Załączniki:

o Zadania dla grup:

Grupa 1:

Jakie wyróżniamy kości w budowie czaszki i jak je dzielimy?

Określ funkcje mózgoczaszki i trzewioczaszki.

Na szkielecie pokazowym wskaż kości czaszki i podaj ich nazwy.

Grupa 2:

Wskaż na szkielecie pokazowym nazwy odcinków kręgosłupa.

Opisz budowę dźwigacza i obrotnika.

Wymień i krótko omów rodzaje skrzywień kręgosłupa.

Grupa 3:

Określ funkcje klatki pieściwej.

Jakie kości tworzą klatkę piersiową?

Na szkielecie wskaż poszczególne żebra i podaj ich nazwy.

Po 15 minutach liderzy poszczególnych grup charakteryzują części szkieletu osiowego, wskazując kości na modeli szkieletu. W trakcie wypowiedzi lidera grupy, pozostali uczniowie zapisują w swoich zeszytach podane przez kolegę informacje.

o Plansze dydaktyczne szkieletu człowieka: ( w załączniku)